Информация

Проєкт для сонячної електростанції: з чого потрібно починати?

images (11)

В Україні накопичено величезний досвід будівництва сонячних електростанцій під ключ для підприємств та домогосподарств, різної потужності та призначення

Сьогодні в Україні можна без проблем замовити сонячну електростанцію під ключ, у країні працює велика кількість компаній, які за минулі роки отримали великий досвід у будівництві об’єктів сонячної енергетики:

  • Потужні наземні промислові сонячні електростанції для роботи за зеленим тарифом.
  • Великі дахові мережеві СЕС для компенсації власного споживання підприємства.
  • Автономні приватні СЕС, які дозволяють власнику будинку не переживати про можливі відключення світла та забезпечують стабільно комфортні умови проживання.
  • Гібридні сонячні електростанції, які забезпечують певний рівень автономності об’єкта.

Сьогодні практично всі основні гравці українського ринку альтернативної енергетики відновили свою роботу, налагодили постачання необхідного обладнання та готові розпочати реалізацію проєктів будь-якого масштабу.

Проєкт для сонячної електростанції: з чого все починається?

Перше та головне питання, на яке необхідно відповісти потенційному власнику сонячної електростанції — що саме він хоче отримати у результаті, які завдання вирішити за допомогою встановлення сонячних панелей. Адже від цього залежатимуть основні вимоги до проєкту, а також вартість його реалізації:

  • Економія електроенергії з допомогою запровадження власної генерації — проєкт, який швидко окупиться для промислових об’єктів. Шляхом нарощування відносно дешевої генерації підприємство зможе відмовитися від закупівлі дорогої електрики на ринку. Це дозволить заощадити дуже значні кошти, тому мережна сонячна електростанція може окупитися протягом 3 років. Але при цьому немає мови про якусь енергетичну самостійність — СЕС працюватиме лише за наявності зовнішньої енергосистеми.
  • Постійне постачання об’єкта електрикою — йдеться про автономну СЕС, до складу якої входитиме система накопичення енергії (акумуляторна група). Установка якої одразу збільшує бюджет у кілька разів, якщо порівнювати зі звичайною мережевою фотоелектричною станцією. Її окупність становить близько 15 років, тому вона практично не встановлюється на комерційних об’єктах.
  • Гібридна СЕС — проєкт включає елементи як мережевий, так і автономної сонячної електростанції. Її можна використовувати як для забезпечення об’єкта електрики, так і продавати надлишки генерації по системі Net Billing.

Ще одне важливе рішення, яке необхідно прийняти перед початком проєктування — спосіб встановлення сонячних панелей. При наземному монтажі витрати будуть меншими, адже технологічно всі операції простіші і не вимагають залучення спеціалізованої будівельної техніки. Проблема = у земельній ділянці, точніше кажучи — у її розмірі. Адже для потужної СЕС буде потрібна велика площа, щоб при розміщенні панелі взаємно не затіняли один одного. А в умовах дефіциту та дорожнечі землі це може стати практично нерозв’язною проблемою. Проєкт для сонячної електростанції із встановленням сонячних панелей на даху обійдеться дорожче, але згодом таке рішення може повністю окупити себе.