Рацион

Як підвищити рівень вітаміну В6 в організмі: 10 важливих продуктів

vitaminb6-07-03-23-5

Щоб щодня отримувати всі поживні речовини, рекомендується дотримуватись добре збалансованої дієти. Для забезпечення нормальної життєдіяльності та функціонування органів важливо отримувати вітаміни та мінерали. Одним з найголовніших нутрієнтів є піридоксин (вітамін В6). Він допомагає організму метаболізувати білки, жири та вуглеводи. Крім того, піридоксин підтримує здоров’я серця та когнітивну діяльність, а також стимулює виробництво цукру в крові. Важливе значення він має й для підтримки жіночого здоров’я, адже дозволяє зменшити симптоми ПМС.

Нестача вітаміну негативно позначається на вашому здоров’ї. Можуть розвиватись проблемі зі сном, пам’яттю та настроєм. Нерідко виникає анемія. Для підтримки організму варто вживати харчові добавки (наприклад, піридоксаль-5-фосфат), або переглянути свій раціон та збільшити споживання продуктів, що містять вітамін В6.

Індичка

Якщо ви хочете отримати велику кількість вітаміну В6 з одного джерела, то найкращим рішенням стане саме індичка. Лише 85 г її м’яса задовольняє 50% добової потреби у нутрієнті. Крім того, додатково ви отримуєте й інші поживні речовини — селен та цинк. Індичку можна приготувати різними способами: фарширувати овочами, додати до бутерброду або зробити гамбургери.

Лосось

Ще одним чудовим джерелом вітаміну В6 є лосось. Одна порція у 85 г містить 35% добової норми піридоксину. Лосось корисний не лише тим, що містить цей нутрієнт. В його складі також містяться селен, калій та вітамін D.

Рекомендується вживати лосось щонайменше двічі на тиждень. Його можна приготувати різними способами: посмажити на грилі, запекти у духовці з овочами або начинити круасан.

Нут

Якщо ви не вживаєте у їжу продукти тваринного походження, обов’язково зверніть увагу на нут, який також містить чимало вітаміну В6. Його можна додавати до складу хумусу, овочевих супів, салатів та інших страв. Можете сміливо купувати як консервований нут, так і сушений. Важливо й те, що окрім вітаміну В6, він містить також білок та клітковину.

Авокадо

Не менш цінним джерелом вітаміну В6 вважається авокадо. В цьому фрукті містяться клітковина, вітаміни С та Е, а також калій. Авокадо — джерело здорового жиру, тому обов’язково слід додати його до раціону. Варіантів просто безліч: фрукт чудово смакує у складі салатів, тостів та інших страв.

Морква

Морква є джерелом не лише вітаміну А, але й В6. Крім того, вона містить калій та клітковину. Її можна вживати як у сирому вигляді, так і додавати до складу різноманітних рагу, запіканок та інших страв.

Тунець жовтоперий

Ця риба є надзвичайно цінним джерелом вітаміну В6. У порції вагою 85 г міститься 0,9 мг нутрієнта, що становить понад половину добової норми поживної речовини. Ще тунець жовтоперий містить білок, що робить його незамінним у вашому раціоні. Спробуйте приготувати його на грилі, або додати до складу гамбургера, буріто чи тако.

Банани

Лише один банан дозволяє отримати 25% добової норми вітаміну В6. Плоди є чудовим джерелом калію, тому підтримують нормальну роботу серцево-судинної системи, а також стабілізують водно-сольовий баланс. Банан може стати чудовим варіантом корисного перекусу. Також його можна додати до пластівців, вівсянки, йогурту або ж приготувати поживний смузі.

Сир

Сир — чудове джерело вітаміну В6: одна порція у 80 г містить приблизно 12% норми нутрієнта. Окрім цього, він містить білок. Сир можна комбінувати з бананами та іншими фруктами та ягодами. Додатково можна додавати горіхи. Набрид стандартний сніданок? Спробуйте приготувати сирну запіканку або ніжне суфле.

Картопля

Картопля є чудовим джерелом різних поживних речовин, в тому числі й піридоксину. Одна стандартна порція містить приблизно 25% від щоденної норми. Можете поекспериментувати з цим овочем та приготувати щось нестандартне: наприклад, овочеву запіканку або картопляний салат із зеленню на оливковій олії.

Яловичий фарш

Це ідеальне джерело білка, заліза та вітаміну В6. У 85 г міститься приблизно 18% добової норми. Спробуйте приготувати яловичі фрикадельки, соус болоньєзе або ж спеціальні котлети для бургерів. Втім не слід занадто захоплюватись вживанням червоного м’яса: дві порції на тиждень цілком достатньо.