Здоровье

Простатит: інтим не пропонувати

images (1)

Згідно зі статистикою хронічний простатит є не менше ніж у 30% чоловіків старше 25 років. При цьому до 40% урологічних хворих страждають на простатит у найбільш працездатному та соціально активному віці (20-40 років), що має величезне соціальне значення. Від цієї хвороби ще ніхто не помирав, але життя вона може сильно зіпсувати. Особливо особисте.

Про те, що таке простатит, як його розпізнати і як вилікувати, ми поговорили з лікарем-урологом клініки «JMC» – Оленою Григорівною Ольховською. Докладніше ознайомитися з фахівцями клініки можна на сайті: https://jmc.org.ua/.

Вік хворих

- Олено Григорівно, хронічний простатит – це хвороба літніх чи молодих?

Основна причина цього захворювання – потрапляння в передміхурову залозу інфекції із сечовипускального каналу. Тому на простатит найчастіше хворіють чоловіки молодого віку, які живуть активним статевим життям, мають багато партнерок або зв’язків поза шлюбом.

- Приблизний вік таких пацієнтів двадцять років? Тридцять років?

Трапляється, навіть вісімнадцятирічні. Уявіть таку ситуацію. Юнак у шістнадцять років втратив цноту. Секс був незахищеним – без презерватива. Після цього він не живе статевим життям два роки, а потім… приходить до лікаря з хронічним простатитом. У нього ще немає повноцінного сексуального досвіду, але вже є хвороба.

Причини захворювання

- Чому так сталося?

Під час першого статевого акту цей молодий чоловік був інфікований, потім тривала статева стриманість, яка й сама по собі загалом негативно позначається на стані простати. У результаті – простатит.

- Виходить, що незахищений секс загрожує простатитом?

У тому числі. Простатит – запалення передміхурової залози. Якщо є запалення, значить, є інфекція, яка його викликала. До них належать інфекції, що передаються статевим шляхом: мікоплазмози, хламідіози, уреаплазмози, гарднерельози, трихомоніаз тощо. Крім того, простатит можуть викликати умовно патогенні мікроорганізми: кишкова паличка, стафілокок, стрептокок. У цьому випадку велике значення мають чинники, що провокують захворювання: переохолодження, нерегулярне статеве життя, стрес, зниження імунітету, гормональні захворювання, хронічні вогнища інфекції в організмі.

Досить часто простатит викликається не одним, а кількома видами збудника. Скажімо, уреаплазмою і кишковою паличкою.

Види простатиту. Симптоми

- Гострий і хронічний простатит – чим вони відрізняються?

Гострий простатит, відповідно, протікає гостро, супроводжується температурою. За хронічного температури може й не бути.

За наявності симптомів понад три місяці встановлюють діагноз хронічного простатиту.

- Олено Григорівно, розкажіть про симптоми простатиту. За якими ознаками чоловік може зрозуміти, що з ним щось не гаразд?

У більшості чоловіків, які страждають на простатит, захворювання розвивається безсимптомно. На початкових етапах, коли ще немає повної клінічної картини, про простатит може сказати погіршення самопочуття і загального стану, слабкість. Чоловік стає знервованим, дратівливим, у нього підвищується пітливість, з’являється депресивність, навіть деякою мірою знижується інтерес до життя.

- Але ж ці симптоми підходять до різних хвороб…

Для простатиту характерний біль у промежині або над лоном лобкової кістки. Він може іррадіювати в сім’яний канатик або в яєчко. Однак найперша ознака захворювання – відразу після еякуляції з’являється біль внизу живота. Еякуляція відбулася, простата скоротилася, але оскільки вона запалена – виникають неприємні відчуття. Крім того, може з’явитися дискомфорт під час сечовипускання, прискорене сечовипускання.

Наслідки захворювання

- Чи може хронічний простатит спричиняти проблеми зі статевим життям?

Так. Головною причиною сексуальних дисфункцій у цього контингенту хворих є зниження синтезу тестостерону так званими клітинами Лейдіга. Пацієнти скаржаться на зниження частоти сексуальних стосунків, зниження кількості ранкових ерекцій, відсутність задоволення від сексу, відсутність бажання сексуальних контактів, «стертість» оргазму, болісну еякуляцію.

Досить часто проблеми в інтимній сфері є єдиною ознакою простатиту. Больовий синдром може бути відсутнім, а проблеми в інтимній сфері є. Якщо на прийом приходить чоловік, який скаржиться на зниження лібідо і незадоволеність сексуальним життям – його необхідно обстежити на простатит.

- Але ж ідеться не про імпотенцію, а про зниження якості сексуального життя?

На тлі тривалого хронічного простатиту за фіброзу і склерозу простати імпотенція не виключена.

- Перспективи не райдужні. Виходить, що простатит не можна запускати в жодному разі?

Саме так. Тим паче що фахівцеві розпізнати цю хворобу досить просто – достатньо ректального огляду. За тим, у якому стані перебуває передміхурова залоза (еластична – не еластична, змінена в розмірі чи ні, болюча – безболісна, симетрична – несиметрична, чи є ділянки ущільнення чи ні тощо), лікар-уролог ставить попередній діагноз. Якщо передміхурова залоза змінена, береться аналіз її секрету і робиться посів, щоб визначити чутливість збудника інфекції до антибіотиків.

Лікування простатиту

- Олено Григорівно, як лікують хронічний простатит?

Сьогодні в ЗМІ доволі зустрічається реклама препаратів «від простатиту», і чоловіки самі собі їх призначають. Так от – це не має жодного стосунку до лікування.

Позбутися простатиту можна тільки єдиним способом: пройти комплексне лікування в уролога.

- Кажуть, що хронічний простатит вилікувати неможливо.

Неправда. За адекватно підібраного лікування (з урахуванням збудника інфекції та стану передміхурової залози) досягається стійка ремісія на довгі роки.

- Скільки часу займає лікування хронічного простатиту? Роки?

Набагато менше. Протизапальний курс лікування займає від місяця до двох. Усе залежить від того, який процес – гострий чи хронічний. Коли закінчується протизапальна терапія, починається курс відновлювальної терапії, який триває приблизно стільки ж.

- Чи використовується озон у лікуванні хронічного простатиту?

На етапі антибіотикотерапії ми не використовуємо озон, він дає хороший результат у відновлювальний період. Також його можна застосовувати, коли чоловік почувається не дуже добре, але наразі не готовий проходити лікування. Інфузійне введення озону його тимчасово підтримає, поліпшить стан.

Профілактика простатиту

- А що можна зробити для профілактики простатиту?

Берегти себе і своє здоров’я. Користуватися презервативами. Одружитися.

- До чого тут шлюб?

У чоловіків, які живуть з однією партнеркою, ризик захворіти на простатит менший внаслідок регулярності статевого життя, повноцінності статевих актів. У неодруженого чоловіка факторів ризику більше: використання пролонгованого коїтусу, незавершеність статевих актів, часта зміна статевих партнерок, ризик інфікування статевими інфекціями, періодичні статеві стриманості.

Але в будь-якому разі, це не привід байдуже ставитися до свого здоров’я. Пам’ятайте: простатит можна вилікувати, головне, щоб цим займався фахівець.